2019. október 22., kedd

Tudománykommunikáció - eredmények közvetítése a kutatóktól a társadalomig

A Fiatal Kutatók Akadémiájának programja a Magyar Tudomány Ünnepe rendezvénysorozat keretében


Időpont: 2019. november 11. 10:30-12:30
Helyszín: a Magyar Tudományos Akadémia Székházának Kisterme

10:30-10:35 Köszöntő
Dr. Dékány Éva, a Fiatal Kutatók Akadémiájának társelnöke

10:35-10:50 A Fiatal Kutatók Akadémiájának és tevékenységének bemutatása
Dr. Török Péter, a Fiatal Kutatók Akadémiájának társelnöke

10:50-11:10 How to publish in highly ranked peer-reviewed journals
Prof. Marcel den Dikken, ELTE és MTA Nyelvtudományi Intézet

11:10-11:30 Tudományos ismeretterjesztés - a tudós felelőssége
Dr. Csupor Dezső, Szegedi TE, Gyógyszerésztudományi Kar

11:30-11:50 Eredménykommunikáció: egy intézmény láthatóságának alapjai
Simon Tamás, Magyar Tudományos Akadémia, Kommunikációs Főosztály

11:35-12:30 Nyilvános fórum és vitaülés – Hogyan tehetnénk hatékonyabbá és színvonalasabbá a hazai tudományos eredmények közzétételét?
Moderátor: Dr. Török Péter, a Fiatal Kutatók Akadémiájának társelnöke, 2 perces hozzászólások és válaszok
 A program összefoglalója
Környezeti és társadalmi problémáink kezelése széleskörű hazai és nemzetközi összefogást igényel, melyhez elengedhetetlen az alaposan koordinált kutatómunka, illetve az  eredmények gyakorlatba történő hatékony átültetése. Ehhez kapcsolódóan kiemelkedő jelentőségű a kutatók azon felelőssége, hogy tudományos eredményeiket érthető és meggyőző módon kommunikálják a társadalom szélesebb rétegei felé, ezzel is erősítve a társadalom kutatási tevékenység iránti elkötelezettségét és anyagi szerepvállalását, mely utóbbi elkerülhetetlenül szükséges a folyamatos és sikeres kutatási tevékenység fenntartásához.
A tudományos eredmények megfelelő színvonalú nemzetközi publikálása nem csak az egyes kutatók sikeres életpályája, hanem a nemzetközi kutatói közösség hatékony együttműködéséhez is kiemelkedően fontos. Marcel den Dikken nyelvész kutatóprofesszor, a Royal Netherlands Academy of Arts and Sciences levelező tagja, 7 éven át töltötte be a Natural Language and Linguistic Theory című D1-es nemzetközi tudományos folyóirat főszerkesztői pozícióját. Angol nyelvű előadásában arra fog rámutatni, hogy mi szükséges a kiemelkedő minőségű, tudományos értéket közvetítő nemzetközi publikáláshoz.
Napjaink digitális forradalmának köszönhetően rengeteg információt kell feldolgoznunk a mindennapokban, ugyanakkor az eltérő forrásokból származó hírek áradatában gyakran nehéz eligazodnunk, azok hitelességét és igazságtartalmát sokszor igazi kihívás megítélni. Az áltudományok által okozott károk anyagi és erkölcsi értelemben is romboló hatásúak, ezért ezekkel szemben a Fiatal Kutatók Akadémiája (FKA) is fel kíván lépni. Előadásában Csupor Dezső (Szegedi Tudományegyetem, Gyógyszerésztudományi Kar, FKA tag) ismerteti a gyógynövényekkel és gyógyhatású készítményekkel kapcsolatos, tudományos és ismeretterjesztő tevékenysége kapcsán szerzett tapasztalatait, példákon keresztül bemutatva a leghatékonyabb tudománykommunikációs stratégiákat.
A kutatók szakmai munkájának értékét és szépségét megfelelő minőségben és szaktudással lehet a leghatékonyabban eljuttatni a társadalom szélesebb köreihez. Ehhez szükség van a kutatók és a média szakemberek közös gondolkodására és munkájára is. Simon Tamás biológia-földrajz szakos tanárként végzett az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, egy ideig középiskolai tanárként, majd az ORIGO hírportál tudományos rovatvezetőjeként dolgozott, jelenleg az MTA Kommunikációs Főosztályának vezetője. Előadásában a profi médiaszakember szempontjait és tapasztalatait fogja megosztani a hallgatósággal a tudományos ismeretterjesztés területén.
A program zárásaként nyilvános fórum keretében keressük közösen a választ arra, hogy miként lehetne hatékonyabbá és színvonalasabbá tenni a hazai tudományos tevékenységhez kapcsolódó szakmai kommunikációt és ismeretterjesztést, valamint a fiatal kutatók hogyan tudnák az ehhez kapcsolódó erőfeszítéseket eredményesen segíteni.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése