2016. október 26., szerda

Égetően fontos problémák - Díjnyertes cikkpályázat


Dr. Valkó Orsolya, a Debreceni Egyetem Természettudományi és Technológiai Kar Ökológiai Tanszékének adjunktusa, az MTA-DE Biodiverzitás Kutatócsoport tagjaként a Magyar Tudományos Akadémia Természettudományi Kutatóközpontja (MTA TTK) és a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat (TIT) közös ismeretterjesztő cikk pályázatán "Tüzek hatása a gyepek élővilágára" című pályaművével első helyezést ért el. A szerző a kiemeli, hogy miközben a tüzek a növényközösségek diverzitásának  fenntartásában meghatározó szerepet töltenek be, mégis nagyon kevés vizsgálat foglalkozik azok füves élőhelyekre gyakorolt hatásaival. Éppen ezért választották ezt a kutatási témát a Debreceni Egyetem Ökológiai Tanszékének munkatársaival. A cikkhez kapcsolódó alábbi nemzetközi publikációk letölthetőek a honlapomról:







Ezúton is gratulálok a szép sikerhez! Az alábbiakban olvasható a pályamű teljes szövege.




Az ismeretterjesztő cikk  részletesen bemutatja a tüzek hazai füves élőhelyekre gyakorolt ökológiai hatásait, valamint kitér a gyeptüzek természetvédelmi megítélésére, melyhez a publikált irodalmi adatok értékelése mellett a hazai nemzeti parki igazgatóságokon dolgozó szakemberek tapasztalatait is felhasználta.

2016. október 7., péntek

Egyedülálló sztyeppkötet a Biodiversity & Conservation-ben

 

A közeljövőben fog megjelenni a Biodiversity & Conservation nevű rangos nemzetközi lapban Jürgen Dengler (D), Didem Ambarlı (TR), Johannes Kamp (D), Török Péter (HU) és Karsten Wesche (D) vendégszerkesztésében a világon egyedülálló tanulmánykötet a sztyeppterületeken zajló aktuális kutatásokról. A kötet gerincét 17 szakcikk alkotja (köztük több magyar társszerzőségű cikkel), amelyek tartalmát összegzi egy szerkesztői cikk. A kötethez tartozik még egy igencsak terjedelmes szintéziscikk, mely a világon elsők között, jelentős mennyiségű lokális irodalom, valamint orosz, német és kínai nyelven megjelent szakirodalom áttekintésével regionális bontásban tárgyalja az egész sztyepp biomot. 


A szintéziscikk (1) definiálja a Palaearktikus sztyeppeket és bemutatja a legfontosabb chorológiai és ökológiai alapon besorolt sztyepptípusokat. (2) Becslést ad a sztyeppek történeti és jelenlegi kiterjedéséről definiálva a "sztyepp niche"-t magassági fekvés és klímajellemzők figyelembe vételével. (3) Bemutatja a sztyeppvegetációt, a flóra és fauna főbb jellemzőit. 



A jelenleg tapasztalható, a sztyeppterületeket jelentősen veszélyeztető tájhasználat-változás illetve a sztyeppek megőrzésének kiemelt fontosságának okán értékeli (4) a tájhasználat változás sztyeppek talajára és vegetációjára gyakorolt hatását. (5) Bemutatja a klímaváltozással összefüggő hőmérséklet és csapadékmennyiség változás lehetséges ökológiai hatásait, valamint (6) áttekinti a sztyepprégió védelmének aktuális helyzetét és értékeli a védett sztyeppterületek kiterjedési viszonyait. Az áttekintő tanulmányhoz összesen 8 online elektronikus függelék is tartozik, melyek gazdag képanyaga hozzájárul a világszinten is igen veszélyeztetett biom jobb megismeréséhez. A kötet elkészítéséhez a vendégszerkesztők mellett több mint 100 szerzőből álló tudományos közösség járult hozzá.

A kötet cikkei a következőek (rákattintva a címekre vagy a cikk file, vagy a folyóirat vonatkozó oldala jelenik meg):





2016. október 5., szerda

Sentinels of Science - A felső 10%-ban


Újabb őrület - pontokat lehet gyűjteni a kézirat bírálatokért és szerkesztői munkáért. A Publons nevű adatbázisba mindenki ingyen regisztrálhat és rögzítheti bírálói tevékenységének adatait, minősíthet bírált kéziratokat, feltöltheti bírálatának teljes szövegét és az automatikusan generált köszönetnyilvánító e-mail üzenetek vagy a folyóirat szerkesztőinek segítségével validáltathatja a bírálói tevékenységét. A közösség igen gyorsan fejlődik tehát érdemes lehet regisztrálni, hiszen a peer review folyamat során várhatóan sokan fognak támaszkodni erre az adatbázisra is potenciális bírálók keresése során. Ebben az évben meghirdették a "bírálat hete" nevű rendezvényt ahol rangsorolták az adatbázisban szereplő bírálókat. Ennek során több debreceni egyetemi kutató, köztük én is bekerültem a felső 10%-ba (azaz a legtöbb bírálatot készítők közé). Ez az esetemben 20 bírálat elkészítését jelentette az elmúlt 9 hónapban. Természetesen az ilyen rangsorolásnak semmi értelme nincs, de az ember szeret okleveleket kapni (mégha marhaságokért is). Azaz a tudomány őrszeme (Sentinel of Science) lettem. Szuper...:-)


Kunhalmok újra az érdeklődés középpontjában - Interjú


Az Élet és Tudomány a közelmúltban megjelent számában olvasható egy interjú az MTA-DE Biodiverzitás Kutatócsoportjának tudományos munkatársával, Dr. Deák Balázzsal. Az interjúban szó esik a kunhalmak kultúrtörténeti jelentőségükről és jelentőségükről a tájléptékű biodiverzitás megőrzésében és helyreállításában. Az interjú teljes szövege az alábbiakban olvasható. Az interjú szorosan kötődik a közelmúltban a kutatócsoport által jegyzett, Deák Balázs elsőszerzőségével megjelent szakcikk eredményeihez, melynek összefoglalója itt olvasható és letölthető a honlapomról is.

Deák B., Tóthmérész B., Valkó O., Sudnik-Wójcikowska B., Moysiyenko I.I., Bragina T.M.,  Apostolova I.,  Dembicz I., Bykov N.I., Török P. (2016): Cultural monuments and nature conservation: a review of the role of kurgans in the conservation and restoration of steppe vegetation. Biodiversity and Conservation, DOI: 10.1007/s10531-016-1081-2