Terepi szeminárium :-) Lappföldön - I.
A 9. European Conference on Ecological Restoration keretén belül részt vettünk (Valkó Orsolya, Deák Balázs, Tóthmérész Béla és Török Péter) 2014. július 31. és augusztus 3. között Lappföld (Észak-Nyugat Finnország) természeti értékeit és restaurációs ökológiai problémáit és kihívásait bemutató terepi szemináriumon. Az idő igen kellemes volt a terep egész időtartama alatt. Az első napon bemutatták Finnországban is igen jelentős szélerőműveket és szó volt a telepítési költségeikről és teljesítményjellemzőikről is. Ezt követően busszal eljutottunk Tornio-ba, ami egy Finnország és Svédország közös közigazgatása alá elő település a Tornio folyó mentén (1. kép).
1. kép. A Tornio folyó zuhatagos része.
Tornioban, a svéd oldalon egy közel 5 generáció óta családi vállalkozásban üzemeltetett vendéglőben igen ízletes melegen füstölt nagy marénát (Coregonus lavaretus) ettünk. Az ebédet követően már a buszban betekintést nyerhettünk a település és a határzóna igazgatási problémáiba és természetmegőrzési stratégiájába. Ezt követően átléptük a sarkkört Juoksengi falu határában. Természetesen kis és nagycsoportos fotózkodás a sarkkörnél elmaradhatatlan volt (2-3. kép).
2. kép. Az északi sarkkör
3.kép. Ugyanez fekvő helyzetben :-)
Ezután néhány órányi buszozást követően jutottunk el első szálláshelyünkre Ylläsjärvi-ba, ahol az "éjszakát" töltöttük. Mármint azt amit Közép-Európában éjszakának neveznek, ugyanis itt mintegy 4-5 óra félhomály volt csak jellemző, ami persze lehetőséget nyújtott a környéken való bóklászásra.
4. kép. Hotel Ylläsjärvi.
Másnap reggel tovább utaztunk északra a Ylläs térségbe, a Kellokas Látogatóközpontba, ahol az érdeklődők számos előadást hallgathattak meg a térség turisztikai lehetőségeiről, a turizmus élővilágra gyakorolt kedvezőtlen hatásairól és betekintést nyertek a félvad rénszarvas-tenyésztés menetébe. A látogatóközpontból több turistaút is indult, melyekkel a környező sziklás és lápos területek vegetációját tanulmányozhattuk. Néhány jellegzetesebb tájra jellemző élőhelye és érdekesebb vagy gyakoribb növényfaj képeit találhatjuk alább (5-17. kép).
5. kép. Az egyik leggyakoribb törpecserje a lápokon a Betula nana volt
6. kép. Nyíltabb nyírelegyes luc- és erdeifenyves igen jellegzetes növényközösség a területen
7. kép. A Betula pubescens egészen nagy példányai is megtalálhatók
8. kép. Egyes helyeken a szakállzuzmók (Usnea sp.) sűrű szövedéket alkotnak az ágakon
9. kép. A nedves patakvölgyben találtuk meg a Cicerbita alpina virágzó egyedeit.
10. kép. A Lycopodium anotinum néhol sűrű gyepet alkot.
11. kép. Barátunk az "arkangyalgyökér" (Angelica archangelica)
12. kép. Az utunk ilyen patakvölgyek mentén lerakott pallókon vezetett
13. kép. És a patak felett az ég...
14. kép. Az útjelző táblán már sejtettük, hogy jó irányba haladunk
15. kép. A finnek egyik nemzeti növénye a lápi szeder (Rubus chamaemorus), természetesen magot is gyűjtöttünk
16. kép. A híres Linnea borealis egy virágzó példánya is az utunkba került
17. kép. No ez alapján kérdezd meg, hogy mi merre van...
A délután folyamán elutaztunk a legészakibb szálláshelyünkre a Pallas Hotelbe, a Pallas-Yllästunturi nemzeti parkba. A nemzeti park az egyik legészakabbra található természetvédelmi oltalom alatt álló terület Finnországban. Már maga a hotel is igen festő tájban helyezkedett el (18-19. kép).
18. kép. A hotel szűkebb...
19. kép. ...és tágabb környezete
19. kép. ...és tágabb környezete
A hotel környezetében barangoltunk és meglepően sok számunkra érdekes és értékes növényfajt találtunk. Természetesen ezek a fajok ebben a táji környezetben nem számítottak ritkának. Mindazonáltal a közép-európai flórában vagy hiányoznak vagy meglehetősen ritkák. Az alábbiakban található néhány fotó ezekről (20- . kép).
20. kép. Cornus suecica
21. kép. Arctostaphylos alpinus
22. kép. Arctostaphylos alpinus kicsit közelebbről
22. kép. Parnassia palustris
22. kép. Az éretlenebb Rubus chamaemorus
23. kép. Itt még csak néhány egyedet láttunk
24. kép. Majd az épület mögött megtaláltuk a többit.
Folytatás következik...
22. kép. Arctostaphylos alpinus kicsit közelebbről
22. kép. Parnassia palustris
22. kép. Az éretlenebb Rubus chamaemorus
Természetesen a Lappföld nem lenne Lappföld a rénszarvasok nélkül. A szállás felé vezető úton már több szarvassal is találkoztunk, mert a rénszarvasok természetesen az út közepén kóborolnak és a többi szarvasfajtól eltérően nem is akarnak onnan gyorsan lehúzódni, akár kilométereken keresztül tudnak a járművek előtt futni (23-24. kép).
24. kép. Majd az épület mögött megtaláltuk a többit.
A rénszarvasok mindegyike szinte valakinek a tulajdona. Félvad módon
"tenyésztik" a fajt, szinte mindegyik fülében krotália van vagy a nyakán
elkülönítő szalag található. Tél közeledtével terelik össze őket és válogatják szét a tulajdonosok, valamint a fiatal egyedeket is megjelölik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése